Nationalliga B
West
8° Turno
Reichenstein 2 | - | Thun 1 | 7 | : | 1 |
Solothurn 1 | - | Bern 1 | 2½ | : | 5½ |
Amateurs 1 | - | Birseck 1 | 2½ | : | 5½ |
SW Bern 1 | - | Birsfelden/Beider BS/Rössli 1 | 4 | : | 4 |
Echallens 1 | - | Riehen 2 | 3 | : | 5 |
Rangliste
Rang | Club | MP | EP |
---|---|---|---|
1. | Reichenstein 2 | 15 | 41 |
2. | Birsfelden/Beider BS/Rössli 1 | 12 | 39½ |
3. | SW Bern 1 | 11 | 36 |
4. | Riehen 2 | 10 | 34 |
5. | Bern 1 | 9 | 33 |
6. | Echallens 1 | 8 | 33½ |
7. | Solothurn 1 | 6 | 26½ |
8. | Birseck 1 | 5 | 28½ |
9. | Amateurs 1 | 4 | 28½ |
10. | Thun 1 | 0 | 19½ |
Einzelresultate
Reichenstein 2 (2269) | - | Thun 1 (2083) | 7 | : | 1 |
Erwartung | 6 | : | 2 | ||
Lorenz Drabke (2465) | - | Martijn Engelberts (2248) | 1 | : | 0 |
Cyril Monsieux (2327) | - | Bernhard Meyer (2228) | ½ | : | ½ |
Max Scherer (2365) | - | Martin Roth (2087) | 1 | : | 0 |
Vincent Riff (2284) | - | Dominik Sutter (2101) | 1 | : | 0 |
Georg Eppinger (2271) | - | Kaspar Stucki (1974) | 1 | : | 0 |
Bruno Kamber (2300) | - | Ramon Stucki (2075) | 1 | : | 0 |
Barbara Hund (2222) | - | Simon Künzli (1947) | 1 | : | 0 |
Franz Meier (1917) | - | René Finger (2003) | ½ | : | ½ |
Solothurn 1 (2185) | - | Bern 1 (2224) | 2½ | : | 5½ | |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | |||
Bruno Schwägli (2242) | - | Marco Lehmann (2319) | ½ | : | ½ | |
Sergey Ovseyevych (2565) | - | Noël Studer (2282) | ½ | : | ½ | |
Thomas Flückiger (2230) | - | Jonathan Gast (2186) | ½ | : | ½ | |
Sebastian Muheim (2211) | - | Jan Rindlisbacher (2252) | 0 | : | 1 | |
Markus Muheim (2092) | - | Lars Rindlisbacher (2368) | 0 | : | 1 | |
Christian Berchtold (2057) | - | Zeno Kupper (2131) | 0 | : | 1 | |
Marcel Fischer (2041) | - | Klaus Monteforte-Fink (2031) | 0 | : | 1 | |
Hans Brunner (2042) | - | N.N. | 1 | : | 0 | FF |
Amateurs 1 (2215) | - | Birseck 1 (2169) | 2½ | : | 5½ |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | ||
Hung Fioramonti (2321) | - | Christoph Pfrommer (2332) | ½ | : | ½ |
Emmanuel Rayner (2302) | - | Zeljko Stankovic (2233) | ½ | : | ½ |
Pablo Schmid (2185) | - | Benjamin Seitz (2199) | 0 | : | 1 |
Mauro Boffa (2187) | - | Dorian Jäggi (2283) | 0 | : | 1 |
Stefan Fröschl (2218) | - | Eric Sommerhalder (2070) | 0 | : | 1 |
Igor Ginguené (2217) | - | Mathias Paul (2076) | 1 | : | 0 |
Ricardo Graells (2200) | - | Zoran Bojic (2146) | 0 | : | 1 |
Gaël Le Bourhis (2090) | - | Christoph Sterkman (2013) | ½ | : | ½ |
SW Bern 1 (2307) | - | Birsfelden/Beider BS/Rössli 1 (2331) | 4 | : | 4 |
Erwartung | 3½ | : | 4½ | ||
Rainer Buhmann (2573) | - | Henryk Dobosz (2402) | 1 | : | 0 |
Markus Rufener (2333) | - | Tervel Serafimov (2448) | ½ | : | ½ |
Kaspar Kappeler (2306) | - | Guntram Gärtner (2350) | 1 | : | 0 |
Markus Klauser (2389) | - | Branko Filipovic (2393) | ½ | : | ½ |
Nicolas Curien (2250) | - | Charles Partos (2344) | ½ | : | ½ |
Frank Salzgeber (2165) | - | Goran Milosevic (2295) | 0 | : | 1 |
Florian Schiendorfer (2226) | - | Philipp Ammann (2222) | ½ | : | ½ |
Markus Regez (2214) | - | Hans-Joachim Gierth (2195) | 0 | : | 1 |
Echallens 1 (2204) | - | Riehen 2 (2200) | 3 | : | 5 |
Erwartung | 4 | : | 4 | ||
Florin Gheorghiu (2383) | - | Hartmut Metz (2296) | ½ | : | ½ |
Lindo Duratti (2225) | - | Matthias Rüfenacht (2316) | 0 | : | 1 |
Nicola Ambrosini (2207) | - | Niklaus Giertz (2261) | ½ | : | ½ |
Jan Steenhuis (2190) | - | Björn Holzhauer (2190) | 0 | : | 1 |
Hassan Roger Sadeghi (2222) | - | Christof Herbrechtsmeier (2263) | 0 | : | 1 |
Grégory Charmier (2130) | - | Michael Pommerehne (2102) | ½ | : | ½ |
Pascal Vianin (2184) | - | Peter Erismann (2102) | 1 | : | 0 |
André Meylan (2093) | - | Ruedi Staechelin (2072) | ½ | : | ½ |