Nationalliga B
West
4° Turno
Fribourg 1 | - | Trubschachen 1 | 2 | : | 6 |
Bern 1 | - | SW Bern 1 | 2½ | : | 5½ |
Reichenstein 2 | - | Riehen 2 | 3½ | : | 4½ |
Solothurn 1 | - | Neuchâtel 1 | 2½ | : | 5½ |
Birseck 1 | - | Birsfelden/Beider Basel 1 | 3 | : | 5 |
Rangliste
Rang | Club | MP | EP |
---|---|---|---|
1. | Neuchâtel 1 | 8 | 20 |
2. | Birsfelden/Beider Basel 1 | 7 | 19 |
3. | Riehen 2 | 6 | 18 |
4. | Reichenstein 2 | 6 | 17½ |
5. | SW Bern 1 | 4 | 15½ |
6. | Bern 1 | 3 | 17 |
7. | Trubschachen 1 | 3 | 16½ |
8. | Fribourg 1 | 2 | 11 |
9. | Solothurn 1 | 1 | 13 |
10. | Birseck 1 | 0 | 12½ |
Einzelresultate
Fribourg 1 (2166) | - | Trubschachen 1 (2276) | 2 | : | 6 |
Erwartung | 3 | : | 5 | ||
Vladimir Lazarev (2467) | - | Sebastian Siebrecht (2439) | ½ | : | ½ |
Jean-Jacques Dousse (2150) | - | Oliver Sutter (2369) | ½ | : | ½ |
Pierre Mauron (2157) | - | Dani Summermatter (2316) | 0 | : | 1 |
Rainer Schaub (2209) | - | Peter Zimmermann (2243) | 0 | : | 1 |
Yves Deschenaux (2159) | - | Ralf-Axel Simon (2236) | ½ | : | ½ |
Salvatore Cruceli (2115) | - | Simon Widmer (2222) | 0 | : | 1 |
Benoît Perruchoud (2006) | - | Gundula Heinatz (2232) | ½ | : | ½ |
Ivo Bürgy (2064) | - | Alexander Lipecki (2148) | 0 | : | 1 |
Bern 1 (2183) | - | SW Bern 1 (2262) | 2½ | : | 5½ |
Erwartung | 3 | : | 5 | ||
Marco Lehmann (2291) | - | Rainer Buhmann (2562) | 0 | : | 1 |
Jan Rindlisbacher (2221) | - | Markus Klauser (2385) | 0 | : | 1 |
Jonathan Gast (2202) | - | Frank Salzgeber (2238) | 0 | : | 1 |
Lars Rindlisbacher (2212) | - | Kaspar Kappeler (2244) | 0 | : | 1 |
Lukas Kasiorkiewicz (2153) | - | Nicolas Curien (2179) | ½ | : | ½ |
Stéphane Kellenberger (2177) | - | Florian Schiendorfer (2175) | 0 | : | 1 |
Zeno Kupper (2122) | - | Matthias Thaler (2199) | 1 | : | 0 |
Noël Studer (2085) | - | Jingle Li (2115) | 1 | : | 0 |
Reichenstein 2 (2263) | - | Riehen 2 (2203) | 3½ | : | 4½ |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | ||
Christian Maier (2377) | - | Christof Herbrechtsmeier (2261) | ½ | : | ½ |
Tervel Serafimov (2443) | - | Hartmut Metz (2293) | 1 | : | 0 |
Max Scherer (2306) | - | Patrik Grandadam (2208) | 1 | : | 0 |
Bernhard Lutz (2309) | - | Niklaus Giertz (2246) | 0 | : | 1 |
Barbara Hund (2270) | - | Björn Holzhauer (2221) | ½ | : | ½ |
Bruno Kamber (2296) | - | José Pérez (2221) | 0 | : | 1 |
Georg Eppinger (2242) | - | Ralf Schmidt (2140) | ½ | : | ½ |
Horst Lutz (1859) | - | Michael Pommerehne (2030) | 0 | : | 1 |
Solothurn 1 (2164) | - | Neuchâtel 1 (2227) | 2½ | : | 5½ |
Erwartung | 3½ | : | 4½ | ||
Bruno Schwägli (2250) | - | Avni Ermeni (2253) | ½ | : | ½ |
Sergey Ovseyevych (2576) | - | Jozsef Pinter (2582) | ½ | : | ½ |
Sebastian Muheim (2220) | - | Pierre-Alain Bex (2240) | 0 | : | 1 |
Christian Berchtold (2046) | - | Afrim Fejzullahu (2344) | 0 | : | 1 |
Hans Brunner (2100) | - | Christian Terraz (2124) | ½ | : | ½ |
Marcel Fischer (2040) | - | Philippe Berset (2131) | 0 | : | 1 |
Markus Muheim (2103) | - | Nicola Mikic (2067) | ½ | : | ½ |
Peter Thomi (1975) | - | Roland Hauser (2071) | ½ | : | ½ |
Birseck 1 (2129) | - | Birsfelden/Beider Basel 1 (2310) | 3 | : | 5 |
Erwartung | 2 | : | 6 | ||
Christoph Pfrommer (2335) | - | Henryk Dobosz (2426) | ½ | : | ½ |
Zoran Bojic (2186) | - | Branko Filipovic (2371) | 0 | : | 1 |
Zeljko Stankovic (2219) | - | Guntram Gärtner (2363) | ½ | : | ½ |
Mathias Paul (2069) | - | Charles Partos (2339) | 0 | : | 1 |
Nandor Vilagos (2117) | - | Juan-Luis Fernandez (2322) | 0 | : | 1 |
Eric Sommerhalder (2031) | - | Hans-Joachim Gierth (2230) | 1 | : | 0 |
Lukas Striebel (2040) | - | Philipp Ammann (2203) | 0 | : | 1 |
Andreas Borer (2032) | - | Stanislav Budisin (2222) | 1 | : | 0 |