Nationalliga B
West
9° Turno
Fribourg 1 | - | Reichenstein 2 | 4 | : | 4 |
Biel 1 | - | Echallens 1 | 2 | : | 6 |
Bern 1 | - | Therwil 1 | 6½ | : | 1½ |
Martigny 1 | - | SW Bern 1 | 4 | : | 4 |
Solothurn 1 | - | Riehen 2 | 4 | : | 4 |
Rangliste
Rang | Club | MP | EP |
---|---|---|---|
1. | Bern 1 | 14 | 43½ |
2. | Riehen 2 | 13 | 43½ |
3. | Solothurn 1 | 12 | 37 |
4. | Echallens 1 | 11 | 41 |
5. | Reichenstein 2 | 10 | 40 |
SW Bern 1 | 10 | 40 | |
7. | Biel 1 | 9 | 34 |
8. | Fribourg 1 | 5 | 30 |
9. | Therwil 1 | 4 | 29 |
10. | Martigny 1 | 2 | 22 |
Einzelresultate
Fribourg 1 (2126) | - | Reichenstein 2 (2244) | 4 | : | 4 | |
Erwartung | 3½ | : | 4½ | |||
Jacques Kolly (2293) | - | Dennis Eschbach (2415) | 0 | : | 1 | |
Yves Deschenaux (2192) | - | Bruno Kamber (2335) | ½ | : | ½ | |
Pierre Mauron (2176) | - | Alfred Weindl (2341) | 0 | : | 1 | |
Marc Schuler (2138) | - | Georg Eppinger (2239) | ½ | : | ½ | |
Paul Köstinger (2021) | - | Barbara Hund (2241) | ½ | : | ½ | |
Salvatore Cruceli (2078) | - | Hans-Werner Finck (1977) | 1 | : | 0 | |
Achim Schneuwly (2049) | - | Fabien Schmitt (2162) | ½ | : | ½ | |
Nuri Gremeda (2058) | - | N.N. | 1 | : | 0 | FF |
Biel 1 (2172) | - | Echallens 1 (2168) | 2 | : | 6 |
Erwartung | 4 | : | 4 | ||
Alexandre Domont (2347) | - | Florin Gheorghiu (2376) | ½ | : | ½ |
Michel Georg (2225) | - | Hassan Roger Sadeghi (2225) | 0 | : | 1 |
Simon Bohnenblust (2216) | - | Pascal Vianin (2219) | ½ | : | ½ |
Daniel Probst (2209) | - | Grégory Charmier (2188) | ½ | : | ½ |
Lucien Altyzer (2173) | - | Lindo Duratti (2195) | ½ | : | ½ |
Eugène Kudryavtsev (2123) | - | Emin Emini (2024) | 0 | : | 1 |
Alex Lienhard (1978) | - | Alexandre Grillon (2023) | 0 | : | 1 |
Dominique Wiesmann (2108) | - | Jan Steenhuis (2092) | 0 | : | 1 |
Bern 1 (2259) | - | Therwil 1 (2091) | 6½ | : | 1½ |
Erwartung | 5½ | : | 2½ | ||
Giancarlo Franzoni (2439) | - | Bernhard Seybold (2154) | 1 | : | 0 |
Marco Lehmann (2278) | - | Beat Bühler (2227) | ½ | : | ½ |
André Lombard (2311) | - | Philipp Häner (2203) | ½ | : | ½ |
Andreas Lehmann (2318) | - | Thomas Waldmeier (2057) | 1 | : | 0 |
Anvar Turdyev (2272) | - | Werner Müller (2041) | 1 | : | 0 |
Lukas Kulczyk (2203) | - | Daniel Matovic (2022) | ½ | : | ½ |
Jonathan Gast (2175) | - | Stephan Suter (2025) | 1 | : | 0 |
Jan Rindlisbacher (2077) | - | Marc Jud (1999) | 1 | : | 0 |
Martigny 1 (2018) | - | SW Bern 1 (2203) | 4 | : | 4 | |
Erwartung | 4 | : | 4 | |||
Gérard Nüesch (2363) | - | Matthias Gantner (2236) | 1 | : | 0 | |
Pierre Perruchoud (2092) | - | Markus Klauser (2378) | 0 | : | 1 | |
Gérald Darbellay (2099) | - | Nicolas Curien (2221) | ½ | : | ½ | |
Jean-Paul Moret (2070) | - | Frank Salzgeber (2200) | 0 | : | 1 | |
Yann Walther (2044) | - | Mathias Leutwyler (2031) | ½ | : | ½ | |
François Perruchoud (1914) | - | Florian Schiendorfer (2150) | 0 | : | 1 | |
Memet Arifi (1791) | - | N.N. | 1 | : | 0 | FF |
Jean-Christophe Putallaz (1769) | - | N.N. | 1 | : | 0 | FF |
Solothurn 1 (2209) | - | Riehen 2 (2174) | 4 | : | 4 |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | ||
Lukas Muheim (2324) | - | Christian Flückiger (2307) | 1 | : | 0 |
Sergey Ovsejevitsch (2574) | - | Niklaus Giertz (2262) | 1 | : | 0 |
Bruno Schwägli (2261) | - | Matthias Rüfenacht (2335) | ½ | : | ½ |
Thomas Flückiger (2207) | - | Christof Herbrechtsmeier (2249) | ½ | : | ½ |
Markus Muheim (2082) | - | Peter Erismann (2131) | ½ | : | ½ |
Sebastian Muheim (2183) | - | Ruedi Staechelin (2052) | 0 | : | 1 |
Marcel Fischer (2054) | - | René Deubelbeiss (2045) | 0 | : | 1 |
Peter Thomi (1990) | - | Peter Widmer (2012) | ½ | : | ½ |