Nationalliga B
West
3° Turno
Echallens 1 | - | Reichenstein 2 | 4½ | : | 3½ |
Biel 1 | - | Therwil 1 | 5½ | : | 2½ |
Bern 1 | - | Martigny 1 | 6½ | : | 1½ |
SW Bern 1 | - | Solothurn 1 | 3½ | : | 4½ |
Riehen 2 | - | Fribourg 1 | 4 | : | 4 |
Rangliste
Rang | Club | MP | EP |
---|---|---|---|
1. | Bern 1 | 5 | 15 |
Riehen 2 | 5 | 15 | |
3. | Solothurn 1 | 5 | 13 |
4. | Echallens 1 | 4 | 15½ |
5. | Biel 1 | 4 | 13 |
6. | Reichenstein 2 | 2 | 12 |
7. | SW Bern 1 | 2 | 11½ |
8. | Therwil 1 | 2 | 11 |
9. | Fribourg 1 | 1 | 8 |
10. | Martigny 1 | 0 | 6 |
Einzelresultate
Echallens 1 (2190) | - | Reichenstein 2 (2259) | 4½ | : | 3½ | |
Erwartung | 5 | : | 3 | |||
Fabrice Pinol Fulgoni (2300) | - | Alfred Weindl (2330) | ½ | : | ½ | |
Florin Gheorghiu (2386) | - | Georg Eppinger (2242) | ½ | : | ½ | |
Pascal Vianin (2214) | - | Bernhard Lutz (2274) | ½ | : | ½ | |
Nicola Ambrosini (2267) | - | Bruno Kamber (2321) | 0 | : | 1 | |
Alexandre Grillon (2075) | - | Marc Fischer (2160) | ½ | : | ½ | |
Hassan Roger Sadeghi (2192) | - | Barbara Hund (2227) | ½ | : | ½ | |
Emin Emini (2014) | - | N.N. | 1 | : | 0 | FF |
Georges Bertola (2073) | - | N.N. | 1 | : | 0 | FF |
Biel 1 (2197) | - | Therwil 1 (2161) | 5½ | : | 2½ |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | ||
Alexandre Domont (2346) | - | Pascal Mäser (2234) | 1 | : | 0 |
Pierre-Alain Bex (2250) | - | Christoph Pfrommer (2314) | 1 | : | 0 |
Michel Georg (2243) | - | Philipp Häner (2170) | 0 | : | 1 |
Daniel Probst (2207) | - | Beat Bühler (2225) | 1 | : | 0 |
Simon Bohnenblust (2228) | - | Heinz Wirz (2136) | ½ | : | ½ |
Nicola Mikic (2076) | - | Jörg Fiedler (2129) | 0 | : | 1 |
Eugène Kudryavtsev (2160) | - | Werner Müller (2023) | 1 | : | 0 |
Alex Lienhard (2063) | - | Leonid Einhorn (2059) | 1 | : | 0 |
Bern 1 (2232) | - | Martigny 1 (2118) | 6½ | : | 1½ |
Erwartung | 5 | : | 3 | ||
Marco Lehmann (2298) | - | Gérard Nüesch (2338) | 1 | : | 0 |
André Lombard (2308) | - | Etienne Mensch (2331) | ½ | : | ½ |
Andreas Lehmann (2281) | - | Gérald Darbellay (2078) | 1 | : | 0 |
Stéphane Kellenberger (2194) | - | Pierre Perruchoud (2124) | 0 | : | 1 |
Anvar Turdyev (2258) | - | Yann Walther (2058) | 1 | : | 0 |
Lukas Kulczyk (2187) | - | Jean-Paul Moret (2059) | 1 | : | 0 |
Jonathan Gast (2220) | - | Mauro Ferraro (1945) | 1 | : | 0 |
Zeno Kupper (2109) | - | Léonard Besse (2009) | 1 | : | 0 |
SW Bern 1 (2206) | - | Solothurn 1 (2205) | 3½ | : | 4½ |
Erwartung | 4 | : | 4 | ||
Markus Klauser (2370) | - | Sergey Ovsejevitsch (2571) | 0 | : | 1 |
Matthias Gantner (2209) | - | Lukas Muheim (2303) | ½ | : | ½ |
Markus Rufener (2307) | - | Thomas Flückiger (2175) | 0 | : | 1 |
Nicolas Curien (2227) | - | Bruno Schwägli (2278) | ½ | : | ½ |
Frank Salzgeber (2172) | - | Andrej Dimic (2021) | 1 | : | 0 |
Florian Schiendorfer (2046) | - | Sebastian Muheim (2199) | 0 | : | 1 |
Matthias Thaler (2160) | - | Peter Thomi (1994) | 1 | : | 0 |
Kaspar Kappeler (2154) | - | Markus Muheim (2096) | ½ | : | ½ |
Riehen 2 (2237) | - | Fribourg 1 (2114) | 4 | : | 4 |
Erwartung | 5½ | : | 2½ | ||
Matthias Rüfenacht (2338) | - | Jean-Jacques Dousse (2181) | ½ | : | ½ |
Christian Flückiger (2310) | - | Yves Deschenaux (2223) | 1 | : | 0 |
Hartmut Metz (2296) | - | Marc Schuler (2120) | ½ | : | ½ |
Gerhard Kiefer (2277) | - | Pierre Mauron (2112) | 0 | : | 1 |
Christof Herbrechtsmeier (2257) | - | Salvatore Cruceli (2095) | ½ | : | ½ |
Björn Holzhauer (2240) | - | Paul Köstinger (2076) | 0 | : | 1 |
Ruedi Staechelin (2067) | - | Nuri Gremeda (2049) | ½ | : | ½ |
José Pérez (2109) | - | Achim Schneuwly (2057) | 1 | : | 0 |