Nationalliga B
West
2° Turno
Echallens 1 | - | Solothurn 1 | 3½ | : | 4½ |
Therwil 1 | - | Martigny 1 | 6 | : | 2 |
Reichenstein 2 | - | Riehen 2 | 3 | : | 5 |
Biel 1 | - | SW Bern 1 | 2 | : | 6 |
Fribourg 1 | - | Bern 1 | 3½ | : | 4½ |
Rangliste
Rang | Club | MP | EP |
---|---|---|---|
1. | Riehen 2 | 4 | 11 |
2. | Bern 1 | 3 | 8½ |
Solothurn 1 | 3 | 8½ | |
4. | Echallens 1 | 2 | 11 |
5. | Reichenstein 2 | 2 | 8½ |
Therwil 1 | 2 | 8½ | |
7. | SW Bern 1 | 2 | 8 |
8. | Biel 1 | 2 | 7½ |
9. | Martigny 1 | 0 | 4½ |
10. | Fribourg 1 | 0 | 4 |
Einzelresultate
Echallens 1 (2261) | - | Solothurn 1 (2189) | 3½ | : | 4½ |
Erwartung | 5 | : | 3 | ||
Florin Gheorghiu (2386) | - | Sergey Ovsejevitsch (2571) | ½ | : | ½ |
Jean-Christophe Olivier (2361) | - | Lukas Muheim (2303) | 0 | : | 1 |
Egzon Elezi (2240) | - | Thomas Flückiger (2175) | 0 | : | 1 |
Fabrice Pinol Fulgoni (2300) | - | Bruno Schwägli (2278) | ½ | : | ½ |
Nicola Ambrosini (2267) | - | Andrej Dimic (2021) | ½ | : | ½ |
Pascal Vianin (2214) | - | Markus Muheim (2096) | 1 | : | 0 |
Cédric Pahud (2130) | - | Peter Thomi (1994) | ½ | : | ½ |
Hassan Roger Sadeghi (2192) | - | Marcel Fischer (2073) | ½ | : | ½ |
Therwil 1 (2207) | - | Martigny 1 (2073) | 6 | : | 2 |
Erwartung | 5½ | : | 2½ | ||
Miguel Sanchez Gavilan (2285) | - | Jean-Paul Moret (2059) | 1 | : | 0 |
Christoph Pfrommer (2314) | - | Gérard Nüesch (2338) | ½ | : | ½ |
Pascal Mäser (2234) | - | Pierre Perruchoud (2124) | ½ | : | ½ |
Beat Bühler (2225) | - | Gérald Darbellay (2078) | 1 | : | 0 |
Bernhard Seybold (2159) | - | Léonard Besse (2009) | ½ | : | ½ |
Philipp Häner (2170) | - | Yann Walther (2058) | 1 | : | 0 |
Heinz Wirz (2136) | - | Eddy Beney (2042) | 1 | : | 0 |
Jörg Fiedler (2129) | - | Raymond Barman (1877) | ½ | : | ½ |
Reichenstein 2 (2153) | - | Riehen 2 (2213) | 3 | : | 5 | |
Erwartung | 3 | : | 5 | |||
Alfred Weindl (2330) | - | Clemens Werner (2318) | 1 | : | 0 | |
Bruno Kamber (2321) | - | Niklaus Giertz (2283) | 0 | : | 1 | |
Barbara Hund (2227) | - | Gerhard Kiefer (2277) | ½ | : | ½ | |
Fabien Schmitt (2145) | - | Björn Holzhauer (2240) | ½ | : | ½ | |
Marc Fischer (2160) | - | Christof Herbrechtsmeier (2257) | ½ | : | ½ | |
Franz Meier (1896) | - | José Pérez (2109) | 0 | : | 1 | |
Hans-Werner Finck (1993) | - | Volker Stolle (2129) | ½ | : | ½ | |
N.N. | - | Nicolas Grandadam (2087) | 0 | : | 1 | FF |
Biel 1 (2176) | - | SW Bern 1 (2250) | 2 | : | 6 |
Erwartung | 3 | : | 5 | ||
Michel Georg (2243) | - | Markus Klauser (2370) | 0 | : | 1 |
Alexandre Domont (2346) | - | Petar Benkovic (2419) | 0 | : | 1 |
Pierre-Alain Bex (2250) | - | Markus Rufener (2307) | 0 | : | 1 |
Daniel Probst (2207) | - | Nicolas Curien (2227) | 1 | : | 0 |
Lucien Altyzer (2138) | - | Michael Brönnimann (2246) | 0 | : | 1 |
Dominique Wiesmann (2086) | - | Matthias Gantner (2209) | 0 | : | 1 |
Alex Lienhard (2063) | - | Frank Salzgeber (2172) | 0 | : | 1 |
Nicola Mikic (2076) | - | Florian Schiendorfer (2046) | 1 | : | 0 |
Fribourg 1 (2108) | - | Bern 1 (2206) | 3½ | : | 4½ |
Erwartung | 3 | : | 5 | ||
Joseph Edoecs (2108) | - | André Lombard (2308) | 0 | : | 1 |
Jean-Jacques Dousse (2181) | - | Marco Lehmann (2298) | 0 | : | 1 |
Yves Deschenaux (2223) | - | Anvar Turdyev (2258) | 1 | : | 0 |
Pierre Mauron (2112) | - | Lukas Kulczyk (2187) | 0 | : | 1 |
Paul Köstinger (2076) | - | Jonathan Gast (2220) | ½ | : | ½ |
Salvatore Cruceli (2095) | - | Stéphane Kellenberger (2194) | ½ | : | ½ |
Achim Schneuwly (2057) | - | Marcel Gyger (2077) | 1 | : | 0 |
Vinzenz Tremp (2009) | - | Zeno Kupper (2109) | ½ | : | ½ |