Nationalliga B
West
4° Turno
SW Bern 1 | - | Bern 1 | 5 | : | 3 |
Riehen 2 | - | Biel 1 | 5½ | : | 2½ |
Solothurn 1 | - | Reichenstein 2 | 2 | : | 6 |
Martigny 1 | - | Echallens 1 | 3½ | : | 4½ |
Therwil 1 | - | Fribourg 1 | 4 | : | 4 |
Rangliste
Rang | Club | MP | EP |
---|---|---|---|
1. | Riehen 2 | 7 | 20½ |
2. | Echallens 1 | 6 | 20 |
3. | Bern 1 | 5 | 18 |
4. | Solothurn 1 | 5 | 15 |
5. | Reichenstein 2 | 4 | 18 |
6. | SW Bern 1 | 4 | 16½ |
7. | Biel 1 | 4 | 15½ |
8. | Therwil 1 | 3 | 15 |
9. | Fribourg 1 | 2 | 12 |
10. | Martigny 1 | 0 | 9½ |
Einzelresultate
SW Bern 1 (2231) | - | Bern 1 (2215) | 5 | : | 3 |
Erwartung | 4 | : | 4 | ||
Petar Benkovic (2419) | - | Andreas Lehmann (2281) | ½ | : | ½ |
Nicolas Curien (2227) | - | André Lombard (2308) | ½ | : | ½ |
Markus Klauser (2370) | - | Marco Lehmann (2298) | ½ | : | ½ |
Matthias Gantner (2209) | - | Jonathan Gast (2220) | ½ | : | ½ |
Michael Brönnimann (2246) | - | Lukas Kulczyk (2187) | 1 | : | 0 |
Frank Salzgeber (2172) | - | Zeno Kupper (2109) | 1 | : | 0 |
Florian Schiendorfer (2046) | - | Stéphane Kellenberger (2194) | 0 | : | 1 |
Matthias Thaler (2160) | - | Jan Rindlisbacher (2123) | 1 | : | 0 |
Riehen 2 (2250) | - | Biel 1 (2184) | 5½ | : | 2½ |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | ||
Clemens Werner (2318) | - | Michel Georg (2243) | 1 | : | 0 |
Matthias Rüfenacht (2338) | - | Alexandre Domont (2346) | ½ | : | ½ |
Christian Flückiger (2310) | - | Daniel Probst (2207) | 1 | : | 0 |
Hartmut Metz (2296) | - | Simon Bohnenblust (2228) | 1 | : | 0 |
Björn Holzhauer (2240) | - | Eugène Kudryavtsev (2160) | 1 | : | 0 |
Christof Herbrechtsmeier (2257) | - | Dominique Wiesmann (2086) | 1 | : | 0 |
José Pérez (2109) | - | Lucien Altyzer (2138) | 0 | : | 1 |
Volker Stolle (2129) | - | Alex Lienhard (2063) | 0 | : | 1 |
Solothurn 1 (2205) | - | Reichenstein 2 (2217) | 2 | : | 6 |
Erwartung | 4 | : | 4 | ||
Lukas Muheim (2303) | - | Christian Maier (2366) | 0 | : | 1 |
Sergey Ovsejevitsch (2571) | - | Alfred Weindl (2330) | 1 | : | 0 |
Bruno Schwägli (2278) | - | Barbara Hund (2227) | 0 | : | 1 |
Thomas Flückiger (2175) | - | Georg Eppinger (2242) | ½ | : | ½ |
Sebastian Muheim (2199) | - | Fabien Schmitt (2145) | 0 | : | 1 |
Andrej Dimic (2021) | - | Bernhard Lutz (2274) | 0 | : | 1 |
Markus Muheim (2096) | - | Hans-Werner Finck (1993) | 0 | : | 1 |
Peter Thomi (1994) | - | Marc Fischer (2160) | ½ | : | ½ |
Martigny 1 (2095) | - | Echallens 1 (2181) | 3½ | : | 4½ |
Erwartung | 3 | : | 5 | ||
Gérard Nüesch (2338) | - | Florin Gheorghiu (2386) | 1 | : | 0 |
Etienne Mensch (2331) | - | Fabrice Pinol Fulgoni (2300) | 1 | : | 0 |
Pierre Perruchoud (2124) | - | Hassan Roger Sadeghi (2192) | 0 | : | 1 |
Gérald Darbellay (2078) | - | Grégory Charmier (2151) | 0 | : | 1 |
Jean-Paul Moret (2059) | - | Lindo Duratti (2214) | 0 | : | 1 |
Léonard Besse (2009) | - | Alexandre Grillon (2075) | 1 | : | 0 |
Raymond Barman (1877) | - | Cédric Pahud (2130) | ½ | : | ½ |
Mauro Ferraro (1945) | - | Jan Steenhuis (2002) | 0 | : | 1 |
Therwil 1 (2161) | - | Fribourg 1 (2138) | 4 | : | 4 |
Erwartung | 4½ | : | 3½ | ||
Pascal Mäser (2234) | - | Jean-Jacques Dousse (2181) | 1 | : | 0 |
Christoph Pfrommer (2314) | - | Yves Deschenaux (2223) | 1 | : | 0 |
Philipp Häner (2170) | - | Rainer Schaub (2205) | ½ | : | ½ |
Beat Bühler (2225) | - | Pierre Mauron (2112) | ½ | : | ½ |
Heinz Wirz (2136) | - | Marc Schuler (2120) | 0 | : | 1 |
Jörg Fiedler (2129) | - | Joseph Edoecs (2108) | 0 | : | 1 |
Werner Müller (2023) | - | Salvatore Cruceli (2095) | 1 | : | 0 |
Leonid Einhorn (2059) | - | Achim Schneuwly (2057) | 0 | : | 1 |